Regional & State Bee Results

2013-2014 State & Regional Bee Results (2014-2015 Results will be posted beginning after the first events in October)

Site Varsity Champion JV Champion Tournament Date
Last Chance (Washington DC) Tajin Rogers (Georgetown Day) Eli Bond (Waddell Elementary) 4/15/14
Research Triangle Salman Iftikar (East Chapel Hill A) Gavin Moulton (Union Pines) 4/12/14
East Tennessee Daniel Yan (Farragut High) 3/29/14
Kentucky State Championships Olivia Kiser (Glasgow) Shravan Ravishankar (duPont Manual) 3/22/14
NorCal Championships Bruce Lou (Saratoga) Benson Yi (Albany) 3/22/14
Eastern Ohio Ryan Reilly (Beachwood) Nick Silveri (Homer Central) 3/22/14
Arizona State Championship Michael Burnett (Desert Vista) Spencer Claus (BASIS Scottsdale) 3/22/14
New England Championship Victor Pavao (Acton-Boxborough) Colin Cantwell (Lexington) 3/22/14
Northern Missouri Steven Wilhelm (Kirksville) 3/22/14
Capital Region Paul Kirk-Davidoff (OM) Yu Lu (RM) 3/15/14
Long Island Championships Alexander Oltarsh (Tribeca) Alec Fischtal (Young Historians) 3/15/14
Connecticut Adam Petno (Green Farms High) Mike Borecki (PS Pirates) 3/15/14
Florida State Championship David Jelke (Ransom Everglades) William Glass (Ransom Everglades) 3/15/14
Ohio State Championship Sam Blizzard (Northmont) Aaron Jensen (Sidney) 3/15/14
Pennsylvania State Championship Joe Mariani (West Chester) Hans Slechta (Manhein Twp.) 3/15/14
Tennessee State Championship Griffin Ray (Ezell Harding) Daniel Yan (Farragut) 3/15/14
Wyoming Ben Warder (Big Horn) Madison Pehringer (Big Horn) 3/15/14
Virginia State Championship Eric Xu (Western Albemarle) Patrick Canteros (Maggie Walker) 3/8/14
Georgia State Championship Nirav Ilango (Chattahoochee) Sam Parmer (Oak Mountain Academy) 3/8/14
Greater Charlotte Tabitha Walker (Dorman) Gavin Moulton (Union Pines) 3/8/14
Wisconsin JD Randell (Hinsdale Central) James Zhou (Hinsdale Central) 3/8/14
Susquehanna Valley Julie Green (Wyoming Valley West) Alex Schmidt (Seven Generations) 3/8/14
Iowa State Championship Josh Kinyon (Bettendorf HS) Nick Leidahl (Pleasant Valley HS) 3/1/14
Delaware Varun Wadhwa (Wilmington Charter) Shrayus Sortur (Wilmington Charter) 3/1/14
Mariana Islands Josiah Trinidad (Grace) 3/1/14
Northern Louisiana Carter Clawson (Airline) Thomas Willford (St. Mary’s) 3/1/14
South Carolina Daniel Federici (Thomas Jefferson) Ethan Magnuson (Southside) 3/1/14
Nebraska Akshay Rajagopal (Lincoln East) Adam Davies (Wichita Collegiate) 2/22/14
Hawaii State Championship Luc Lavatai (Iolani) Kento Tanaka (Iolani) 2/22/14
Mid-Atlantic Championship Varun Whadwa (Wilmington Charter) Luke Tierney (Hunter) 2/22/14
Washington State Addison Jeske (Pope John Paul II) John Connor (E WA Homeschool) 2/22/14
West Virginia Winter Sam McClung (GW) Haley Sapp (Nitro) 2/22/14
Central Illinois Waleed Ali (Machiavelli Academy) 2/17/14
Western Kansas Adele Loomis (Pratt) Chandler Burrows (Rolla) 2/16/14
San Antonio 2/15/14
Vermont Charlotte Mills (South Burlington) Thomas Paul (Fairfield Prep) 2/15/14
SoCal Championships Aseem Keyal (Westview) David Zhang (Arcadia) 2/15/14
North Idaho Chase Milligan (Mt. Spokane) John Connor (E. Washington Homeschool) 2/15/14
North Dakota Eric Thibert (West Fargo) 2/15/14
Louisiana State Championships Justin Major (Baton Rouge) Stefan D’Sa (Baton Rouge) 2/15/14
Colorado Dillon Knackstedt (Poudre) Isabella Contolini (Green Mountain) 2/15/14
Indiana Nolan Liu (Saint Joseph) Tommy Schacht (Culver) 2/8/14
Eastern Kentucky Skyler Cantrell (Menifee) Trevor Blevins (JCHS) 2/8/14
Southern Georgia Hunter Alley (River City Science Academy) Jacob Ivey (Homeschool) 2/8/14
Michigan Joe Williams (DCC) Nicholas Gadola-Holmes (Homeschool) 2/8/14
Illinois State Waleed Ali (IMSA) Patrick Doyle (Prospect) 2/8/14
Missouri State Jialin Ding (Ladue) Bobby Zitzmann (Ladue) 2/8/14
Maricopa County Michael Burnett (Desert Vista) Hayden Shelly (Scottsdale Prep) 2/8/14
Massachusetts State Sam Quillen (Hingham) Shashank Madhu (AMSA) 2/8/14
Western Ohio Sam Blizzard (Northmont) Helena Jenkins (Northmont) 2/8/14
Montana Andrew Schuster (Big Horn) Michael Carroll (Skyview) 2/8/14
Eastern Virginia Eric Xu (Western Albemarle) Omar Karim (Maggie Walker) 2/8/14
Alabama Johnathan Horowitz (Altamont) Niles Butts (Russellville A) 2/1/14
Central Florida – Winter Yijie Lu (Stanton Prep) Maya Gandhi (Berkeley Prep) 2/1/14
Northern California Sameer Rai (Bellarmine) Mason Tian (Saratoga) 1/26/14
Oklahoma Finn Bender (Edmond Memorial) Faraz Khan (Edmond Santa Fe) 1/25/14
Long Island Winter Alexander Oltarsh (TriBeCa) Luke Tierney (Hunter) 1/25/14
Oregon Andrew Abrahamson (Klahowya Secondary) Daniel Chiu (Catlin Gabel) 1/25/14
Mississippi Alex Dupree (East Rankin) 1/25/14
Georgia – MLK Day Bhanodai Pippala (Alpharetta) Shubhom Bhattacharya (Alpharetta) 1/20/14
West Virginia – MLK Day Jess McDaniel (George Washington) Andrew Mommessin (Parkersburg) 1/20/14
Upper Hudson Eric Wolfsberg (Bethlehem) Michael Connolly (Bethlehem Middle) 1/18/14
Central Iowa Jerrod Showalter (Centennial) Wolf Norgren (Home school) 1/18/14
New Jersey State Championships Jack Mehr (St. Joseph) Mohan Malhotra (Charter) 1/18/14
South Florida Winter David Jelke (Ransom Everglades) Andrew Geraghty (Ransom Everglades) 1/11/14
Western Kentucky Sam Blizzard (Northmont) Zachary Wesley (Southwestern) 1/11/14
Quad Cities Josh Kinyon (Bettendorf) Nick Leidahl (Pleasant Valley) 1/11/14
Orange County Boyang Jiao (Arcadia) Vincent Doehr(La Jolla) 1/11/14
Western Pennsylvania Eamonn Bellin (Chartiers Valley) Swata Alagar (Alagar) 1/11/14
Houston
North Florida Joshua Pollock (Spruce Creek) Michael Wong (Buchholz) 12/14/13
Northern Illinois Andrew Salij (Tuchachevsky) James Zhou (Hinsdale) 12/14/13
Western New York Jason Zhou (Nichols) Thomas Kubiniec (Nichols) 12/14/13
Eastern Washington Chase Milligan (Mount Spokane) John Connor (Homeschool) 12/14/13
New York City Erik Wolfsberg (Bethlehem) Michael Adams (Kings Park) 12/8/13
Northern California Bruce Lou (Saratoga) Trevor Filseth (Palo Alto) 12/7/13
Northern New Jersey Pat LeBlanc (High Tech) Andrew Huang (High Tech) 12/7/13
Phoenix Michael Burnett (Desert Vista) Hayden Shelly (Scottsdale Prep) 11/23/13
New Hampshire Jonah Abraham (Portsmouth Christian) Dody Eid (Nashua South) 11/23/13
Western Washington Addison Jeske (Pope John Paul II) Shouvik Deb (Westview) 11/23/13
Washington DC Ryan Heslin (Centennial) Tajin Rogers (GDS) 11/23/13
Northern Pennsylvania Dan Reno (Delaware Valley) Alex Schmidt (Seven Generations Charter) 11/16/13
West Tennessee Ben Staton (Lausanne) Raghav Ranga (Lausanne) 11/16/13
Boise Area Eric Huang (Boise) Karthik Mouli (Boise) 11/16/13
Guam Noel Rubio (Father Duenas) Leonard Calvo (Father Duenas) 11/16/13
Boston Area Fall Victor Pavao (Acton Boxborough) Shashank Madhu (AMSA) 11/16/13
Northern Mariana Islands Joey Nigh (Saipan International) Josiah Trinidad (Grace Christian) 11/14/13
Oahu Kenneth Lee (Iolani) Kento Tanaka (Iolani) 11/9/13
Eastern Georgia Zack Johnson (Collins Hill) Garrett Johnston (River Ridge) 11/2/13
Lower Hudson Max Smiley (Horace Greeley) Luke Tierney (Hunter) 10/26/13
Southern New Jersey Reuben Keller (MAST) Dean Parker (Ranney) 10/26/13
South Florida Shiva Kangeyan (Archimedean) David Lerner (Ransom) 10/26/13
Central Florida Fall Charlie Pennington (Berkeley) Alec Tyler (Hillsborough) 10/19/13
San Diego Sathya Ramesh (Rancho Bernardo) Charles Neumann (Rancho Bernardo) 10/13/13

Past Regional & State Bee Results